Trumpas EP rinkimų gidas iškritusiems iš medžio

Ne paslaptis, kad prezidento rinkimai biškį stole EP rinkimų thunder: prezidentės/-o rinkt eisim visi, tai „gerai jau gerai, prie to paties prabalsuosim ir EP rinkimuose, nors nelabai net girdėjom domėjomės, kas kandidatuoja, o ir ką jie ten išvažiavę veikia nelabai suprasi“. Visiems jau stovintiems ant slenksčio į rinkimus padarėm paskutinės minutės špargalkę apie Europos Parlamento rinkimus.

Ką žinoti prieš balsuojant

  1. Šiemet EP rinkimų šūkis „This time I’m voting“ – liūdnas, bet taiklus, nes su aktyvumu EP rinkimuose situacija prasta ne tik Lietuvoj. O mažas balsuojančiųjų aktyvumas reiškia, kad į EU parlamentą gali (ir būna) išrenkami nacionalistai, siekantys silpninti EU iš vidaus. Lietuvoj (priešingai nei kokioj Prancūzijoj) tokių pavojingų ir įtakingų politikų neturim, bet balsuot vis tiek reik.
  2. Dabartinių parlamentarų iš Lietuvos sąrašą galima rasti čia. Nežinom kaip jums, bet mums kyla labai daug klausimų, kaip kai kuriems iš jų išvis leista važiuot politikuot už Balbieriškio ribų ir atstovauti Lietuvą tarptautiniuose vandenyse. Pasirodo, išrinkom tai 2014 m. #noregrets
  3. Mėnesinis EP narių atlyginimas (neatskaičius mokesčių) – 8 757 EUR. Puts things in perspective, kai pradedi svarstyti, ko kai kurie kandidatai ten taip veržiasi. Ypač, kai atlyginimas nepriklauso nuo pasiektų rezultatų ar posėdžių lankomumo.
  4. Rinkimų biuletenis atrodo taip.

Reikia pažymėti vieną kandidatų sąrašą, o apačioje įrašyti pirmumo balsus pasirinkto sąrašo kandidatams. Daugiau čia. Pirmumo balsų galima ir nežymėti, tuomet kandidatai į EP pateks (jei pateks) pagal savo vietą sąraše Skaitytojas Algimantas pataiso: „nuo 2008 m. pasikeitė įstatymas ir jeigu nereitinguoji – niekas negauna pirmumo balsų“.

5. Kandidatų sąrašus galima rasti čia. Patariam peržvelgti visas akį traukiančio sąrašo pavardes. Dauguma bus negirdėtų. Bet gali pasitaikyti ir (ne)malonių staigmenų. Išradingi sąrašų pavadinimai rinkėjo dalios taipogi nepalengvina.

6. Turintiems kantrybės (ir analitinį mąstymą) – rinkimų komisijos leidinukas su sarašų prisistatymais.

7. Greitesnis būdas išsirinkti – manobalsas.lt testas. Rezultatus taip pat reikėtų vertinti įjungus sveiką protą, tačiau testas – puiki proga pasitikrinti, ties keliais/keliolika klausimų norisi spausti „neturiu nuomonės“.

8. Dar vienas būdas prilaižyti neprivalgius – žiūrėti, ką konkrečios partijos atsako į tuos pačius testo klausimus.

9. Tada jau rinktis ir eiti balsuoti, o po to – toliau mėgautis greitomis EU citizen eilėmis oro uostuose ir lygiomis, paspirtukų negadinančiomis tėvynės gatvėmis.