crucial features

„Miršta sovietynas“ dainuoja pankrokerės Crucial Features

„Homofobai ir seksistai,
pasimetę komunistai,
nors dar priklauso jiems valdžia
tuoj keis juos nauja karta.
Miršta sovietynas!“ –

savo debiutiniam įraše dainuoja mažiau nei prieš metus susikūrusi grupė Crucial Features. Su būgnininke Kotryna, gitariste Berta ir vokaliste/gitariste Meda susitikom po pamokų (merginos lanko paskutines mokyklos klases), kad papasakotų, kaip, pasak komentatorių, „net neuostę Sovietų sąjungos“ gali apie ją dainuot. „Na taip, esam jaunos, bet gyvenam toj pačioj visuomenėj ir matom tuos pačius užsilikusius neigiamus dalykus“, – sako Meda, o Kotryna prideda: „Skaitai istorijos vadovėlį, bet pasižiūri aplink ir matai tą patį. Tai tokia ir „istorija“ tada“.

 

 

Kaip susibūrėt į grupę?

Meda: Aš ilgai ieškojau narių. Kažkada Kotrynos instagrame pamačiau jos būgnų nuotrauką. Parašiau, ar nenorėtų grot grupėj-
Kotryna: Bet aš būgnais grojau dar tik tris mėnesius ir galvojau „gal dar ne, geriau nereikia“.
Meda: Todėl metus tęsiau paieškas, radau bosistę Agnę, tada vėl prisistatė Kotryna, sako „jo, davai“.
Berta: Aš gimtadienio proga gavau gitarą ir pagalvojau „viskas, man reikia grupės“. Parašiau Kotrynai, žinojau, kad jinai groja būgnais.
Kotryna: O aš pasižiūrėjau filmą „The Runaways“, supratau „noriugrupėsnoriugrupės“ ir parašiau Medai. Viskas kažkaip per savaitę susidėliojo.

crucial features

Internete matėm komentarų, kartais ne visai sėkmingai interpretuojančių, ką savo dainoj vadinat „sovietynu“.

Meda: Dainuodamos „miršta sovietynas“ mes neturim omeny, kad miršta žmonės.
Kotryna: Arba, kad norim, kad išmirtų mūsų seneliai, kaip mano tėtis pagalvojo (juokiasi). Aš į šitą dainą žiūriu kaip į išsilaisvinimo dainą, kad mes turėtume kuo toliau, tuo labiau išsilaisvinti iš visų tų stereotipų, iš homofobijos, iš seksizmo.
Meda: Manau, kad problema tame, kad dabar garsiausiai šneka tie, kurie-
Berta: Kurie gyvena senom idėjom ir senu požiūriu.
Meda: Ir kurie yra užsispyrę ir nenori keistis. O jaunesnė karta jau po biškį galvoja laisviau.
Kotryna: Iš esmės daina yra apie žmones, kurie vis dar „gyvena“ Sovietų sąjungoj su savo homo sovieticus mąstysena.

crucial features

Jei galėtumėt ką nors pakeist mūsų politikoj arba visuomenėj, nuo ko pradėtumėt?

Kotryna: Kad ir dabar ta paskutinė tragedija su vaikais. Į tai turėtų atsižvelgt ir keist įstatymus. Pakeisčiau daug įstatymų, nes jie yra nepritaikyti dabartiniam gyvenimui. Pavyzdžiui, tas šeimos apibrėžimas – mums jis visiškai nepriimtinas, jis varžo seksualinių mažumų teises. Dar skatinčiau žmones ieškot bendraminčių, burtis kartu, organizuot renginius, eitynes, pokalbius, netylėt apie problemas – tiesiog skleist žinią.
Berta: Aš norėčiau, kad žmonės taptų draugiškesni. Lietuviai vieni kitus mato kaip priešus – arba tu laimi, arba aš – o ne kaip vieną didelę kompaniją, kuri turėtų dirbt kartu.
Meda: Jo, norėčiau pakeist žmonių požiūrį.

 

Kokios visuomenės problemos jums svarbiausios asmeniškai?

Kotryna: Alkoholizmas. Aš asmeniškai nei geriu, nei rūkau – aišku, neengiu tų žmonių, kurie geria, bet Lietuvoj tas gėrimas yra besaikis. Ir suprantu jo priežastis – socialinė atskirtis, skurdas, nelygybė, nepriteklius, problemos darbe, asmeniniam gyvenime…
Berta: Pritariu.
Kotryna: Tada homofobija. Pavyzdžiui, turėjau klasiokę, kuri yra pasakius: „Norėčiau sudėt visus gėjus ir lesbietes į vieną laivą ir jį nuskandint“.
Berta: Keista, bet tikrai pasitaiko, kad šneki su žmogum, kurį seniai pažįsti, nukrypsti prie temos apie gėjus ir lesbietes ir staiga sužinai, kad tas žmogus yra visiškai netolerantiškas.
Kotryna: Tai aš tai merginai sakau: „O jei kada nors tavo sūnus ar dukra pasakys, kad yra homoseksualūs, irgi juos skandinsi?”, ji: „Ne, tai čia ne tas pats”. Bet atsiprašau, tie žmonės irgi yra kažkieno vaikai. Liūdnoka.

crucial features

Kaip į jūsų nuostatas ir veiklą reaguoja tėvai?

Kotryna: Mano šeima palaiko, tėtis kartais patraukia per dantį: „Tai va, tu dabar jau feministė?“. Nu jo. Tai ką? (juokiasi). Tėčio argumentas yra toks, kad jo aplinkoj yra labai daug vadovių ir kad čia nėra jokios problemos. Bet aš jam sakau, kad čia jo socialinis burbulas ir galbūt taip yra tik aplink jį. Nes, pavyzdžiui, tam pačiam Seime yra 111 vyrų ir tik 30 moterų.
Berta: Mano tėvai mane palaiko viskame, ką darau, džiaugiasi. Seniau nuomonės įvairiais klausimais skirdavosi, bet mes mėgstam draugiškai pasiginčyt, tai visad randam kompromisą (juokiasi).
Meda: Mano tėvai iš esmės palaiko, bet vis padiskutuojam apie tą feminizmą, nes, man atrodo, jie abu tokie biškį skeptiški ir kartais galvoja, kad aš radikalė.
Kotryna: Bet kartais taip ir atsitinka, būna, kad kartais feminizmas peržengia ribas ir formuoja labai neigiamą įvaizdį visai idealogijai. Kai kurios feministės griebiasi radikalios retorikos ir sudaro įspūdį, kad feminizmas nori atimt vyrų teises, o moteris išaukštinti.

 

O ką jums pačioms reiškia feminizmas?

Meda: Šitą grupę ir norėjau kurti dėl to, kad, manau, Lietuvoj apie šią problemą dar nebuvo pakankamai garsiai šnekama. Mums feminizmas reiškia įrankį, kuriuo galima pasiekt asmenybių laisvę, kuri yra suvaržoma stereotipų, nepagrįstai primestų darbų ar pareigų. Taip pat feminizmo idėjos mums yra įkvėpimo šaltinis, tuo labiau, kad jas skleidžiant galima kažką pajudint ir gal net pakeist kitų galvose.

CrucialFeatures_grupe02

Kaip manot, ką feminizmas reiškia jauniem žmonėm Lietuvoj apskritai?

Kotryna: Pažvelgus į bendrą vaizdą, atrodo, kad kol kas nieko. Daugelis galvoja, kad tokios problemos nėra arba tą problemą nutyli, ypač merginos.
Meda: Dabar jaunimas jei žino, tai žino kaip trendą. Taip paviršutiniškai, nelabai domisi: „kažkas čia visai cool skamba, tai davai palaikom“.
Berta: Arba galvoja, kad feministės yra labai radikalios, kad lenda, kiša savo nuomonę.
Kotryna: Kai kurie jauni žmonės galvoja, kad feminizmas yra problemos darymas iš niekur. Ir kadangi įstatymuose sako, kad mes visi lygūs, tai atseit mes visi ir esam lygūs.
Meda: Geriausia yra daugiau domėtis, kad būtų galima susidaryt tikrą nuomonę apie feminizmą. Išgirdus tą žodį reiktų ne atmest ar iškart priimt, bet pirma pasiskaityt.
Kotryna: Jo, pasvarstyt ir susidaryt savo nuomonę, nes labai dažnai žmonės nuomonę susidaro iš to, ką jiems pasako kiti, patys per daug nesigilindami.

crucial features

Ar yra pasitaikę, kad kažkas su jumis elgėsi kitaip tik dėl to, kad esat merginos?

Meda: (atsidūsta).
Berta: Dažnai.
Kotryna: Aišku.
Berta: Vienas labiausiai nervinančių dalykų, kai, kad ir tiesiog stovint stotelėj, vyrukai pradeda visaip „kalbint“. Būna labai nemalonu. Ir šiaip pastebėjau, kad daug jaunesnių vaikinų Lietuvoj į merginas žiūri daugiau kaip į prikolą ar kokį daiktą – „oi, reikia nusičiešint“ – o ne kaip į žmogų.
Kotryna: Arba būna, kad eini pirkt būgnų lėkštes arba stygas gitaroms, ir pardavėjai netiki, kad mergina perka tokius daiktus sau, o ne draugui.
Meda: Mano draugė norėjo būt automechanike, tai į ją visi labai kreivai žiūrėjo.
Kotryna: Arba kad ir šiandien, į mokyklą atvažiavo iš VGTU pristatyt universitetą. Mergina, pasakojanti apie matematikos ir informatikos fakultetą, sako: „Visos merginos eikite čia, nes jus berniukai čia ant rankų nešios, kadangi ten visai nėra merginų“. Aš tokia: KĄ? KODĖL? NE! Ne dėl vaikinų reikia stoti į universitetą, o dėl savęs.

crucial features

Kaip manot, kokia situacija yra jaunimo tarpe: jie įsitraukia į visuomenės pokyčius, į tas problemas, kurios jiems svarbios?

Kotryna: Sunku pasakyt, nes neaišku, ar taip yra tik mūsų socialiniam burbule, ar visur aplinkui. Nes kartais, kai susigyveni su žmonėm, kurie supranta tave ir palaiko tavo idėjas, kurie kartu juda į priekį, tai atrodo, kad viskas tik geryn. Bet po to susiduri su, pavyzdžiui, bendraklasiais.
Berta: Yra žmonių, kurie žino problemas ir bando jas spręsti. Pavyzdžiui, turiu vieną draugę, kuri, atsiradus bet kokiai problemai, bando kažką daryt. Tarkim, mokykloj labai tyčiojosi iš vieno berniuko, tai jinai ėjo per mokytojus, kalbėjo apie tai per pamokas. Bet yra ir tokių žmonių, kuriem, atsiradus problemai, lengviausia pasakyt, kad viskas šūdas ir kad vienas nieko nepakeisi.
Meda: Man tai labai trūksta aktyvumo iš jaunimo. Tiek nuomonės reiškime, kaip kad mes bandom daryt, tiek apskritai veikloje. Pavyzdžiui, grupių tikrai galėtų būt daugiau, kad ir tų pačių garažinių, kad ir lievų, bet kad žmonės kažką veiktų, kažkuo užsiimtų. Nes kiek žinau pavyzdžių, kai jaunimas tiesiog kapoja kokį LOL’ą* užsidarę kambary…(visos juokiasi).

*paaiškinimas gimusiems vėliau nei 2000-aisiais: „įnirtingai žaidžia kompiuterinį žaidimą „League of Legends“.