deklaracija 2018

Puskės gidas, kaip užpildyti deklaraciją (atnaujinta)

Nu ką, liko keletas dienų pateikti savo pajamų deklaraciją, t.y. keletas dienų iki kol paskutinę naktį sėdėsi atsidaręs VMI puslapį ir ašarotom akim žiūrėsi į tolį. Ne tik dėl to, kad nepasilikai pakankamai pinigų mokesčiams (jei freelancini), bet dar ir dėl to, kad tas deklaracijos puslapis yra tarsi pragaro prieangis, kažkokia seksualinė buhalterio fantazija.

Paprastiems mirtingiesiems jo nesuprast. Nuoširdžiai svajojam apie dieną, kai VMI pasamdys twentysomethings komandą, kuri pajamų deklaravimą supaprastins iki analfabeto lygio ir įvilks viską į gražių spalvų vektorinį websaitą.

Bet kol ta diena neišaušo, VMI turi parengusi visą seminarų ciklą, kuris turėtų paaiškinti, kaip pildyti deklaraciją.

Yra ir itin išsamios paskaitos: bendrai deklaracijai ir individualiai veiklai. Mėgstantiems rašytinę, o ne video informaciją, dar yra trumputė 80-ies puslapių brošiūrėlė, bet jei net ir po jos nedaeina, kaip pildyti deklaraciją, pabandysim paaiškint supaprastintai, arba kaip pildom mes.

Deklaraciją pateikti ir mokesčius sumokėt reikia iki gegužės 2 d.
Kalba eina apie 2018 sausio-gruodžio pajamas, ne gegužės-balandžio ar pan.

Kur išvis rast tą deklaraciją?

Deklaraciją rasi adresu deklaravimas.vmi.lt. Prisijungi per savo banką, jei naudoji Swedbank – pascrollini žemyn iki žavaus su deklaracija strugglinančio vaikinuko ir spaudi ‘Prisijungti’.

kaip pildyti deklaracija

Pirma lentelė (žr. „Už 2018 metus“) – duomenys, kuriuos VMI apie tavo 2018 m. pajamas gavo iš tavo darbdavių/užsakovų/klientų. Ją užtenka tik peržiūrėt ir patikrint, ar viskas atitinka tavo turimą informaciją (nes gi vedi gautų pajamų žurnalą, right? Right?), ir ar viskas yra perkelta į deklaraciją. Labai gali būti, ypač užsiimant IV, kad čia bus surašyta ne viskas, todėl deklaraciją papildyti reikės tau pačiam (skaityk toliau). Pačią deklaraciją rasi pascrollinęs žemyn iki apatinės lentelės „Preliminarių deklaracijų sąrašas“. Pasirenki pirmą ir linksmybės prasideda.

O Dieve, kur aš? Kas aš?

kaip pildyti deklaracija

Taip, kasmet atsidūrus šiame digital biurokratijos lopšyje kiekvieną kartą apima egzistencinė krizė. Balandį užpildai, priduodi ir ištrini šitą patirtį iš atminties, iki kol po metų tenka grįžti ir tą šoką patirti tarsi pirmą kartą. Kodėl ten visko tiek daug ir kodėl ten jautiesi tarsi įžengęs į the dark side of the Internet..? Prireiks paskutinių valios pastangų, kad nesupanikuotum ir visko nemestum nė nepradėjęs, bet viskas ne taip (bet beveik) beviltiška, kaip atrodo.

Kaip pildyti?

Gera žinia – visų tuščių langelių užpildyt nereikės. Dar viena gera žinia – visų puslapių (žr. viršuj GPM08L, GPM08T ir t.t.) pildyt irgi nereiks. Visų pirma rekomenduotume tuos puslapius ir peržiūrėt, ir ištrint tuos, kurių tikrai nereikia. Pvz., GPM08T – NE INDIVIDUALIOS VEIKLOS TURTO PARDAVIMO AR KITOKIO PERLEIDIMO JKF%$Q#DNIEKONESUPRANTUJ&/K, neverta nė gilintis, visi žinom, kad millenialai nieko bendro su nuosavu turtu vis tiek neturi. Trinam.

Aišku, kiekvieno situacija skirtinga, tai aklai tutorialais nesek, bet, pavyzdžiui, jei pajamas gauni tik iš IV, ištrint gali viską, išskyrus GPM08V – INDIVIDUALIOS VEIKLOS PAJAMOS.

GPM08P APMOKESTINAMOSIOS PAJAMOS – čia jau turėtų būti automatiškai perkeltos kitos, ne IV, pajamos. Jei tokių neturėjai, gali trinti ir šitą.
GPM08N NEAPMOKESTINAMOSIOS PAJAMOS – čia pajamos, kurios nėra apmokestinamos pajamų mokesčiu, pvz. pensijos, stipendijos, dovanos, pašalpos, draudimo išmokos ir pan. Jei tokių negauni – trinam.
GPM08L GYVENTOJO PAJAMAS MAŽINANČIOS IŠLAIDOS – čia jei manai, kad turi teisę į mažesnius mokesčius, pvz. jei moki už mokslą, moki paskolą, į pensijų fondą ir pan. Daugiau čia.

Kai pratrynei nereikalingus lapus (jei suklydai, visada galima juos grąžint), ir jei pajamas gavai tik iš IV, eik į GPM08V. Čia reikės pačiam įvesti, kiek 2018 m. gavai pajamų. IV kodas turbūt jau bus parinktas automatiškai iš drop-down meniu, beliks tik patikrint, ar teisingas.

kaip pildyti deklaraciją

Kaip matai, iš tikro tereikia pasirinkt porą dalykų iš drop-down meniu ir pačiam užpildyt tik vieną langelį (pajamas), visa kita sistema suskaičiuoja automatiškai. Jei esi nagingas pilietis ir turi daugiau nei vieną individualią veiklą, taip supildai pajamas iš likusių IV pataisykit, jei klystam, bet panašu, kad šiais metais visų veiklų pajamas reikia sudėti ir pildyti kaip už vieną veiklą. Wow, jei per metus įvyko tokio mąsto pokyčiai, tai kas mūsų laukia 2020?

Supildžius gautas pajamas ateina metas geriausiam (be sarkazmo) šios nuostabios (su sarkazmu) sistemos kūrėjo išradimui – mygtukui Klaidų tikrinimas (*angelų choras*). Jis yra visų pildytojų – spėjam, kad net ir pačių VMI darbuotojų – išsigelbėjimas. Tik jis vienintelis šitam buhalteriniam tunely dar skleidžia kažkokią vilties šviesą. Spaudžiam Klaidų tikrinimas (viršuj, su šauktuku, tikrai rasi) ir apačioj gaunam sąrašą klaidų ir sąrašą perspėjimų. Tie perspėjimai nebūtinai reiškia, kad kažką padarei blogai. Iš tikro jie turėtų vadintis „Ar žinojote, kad“ – sukeltų daug mažiau negatyvių emocijų. Klaidos nurodo, kur kažko nepažymėjai, neįrašei ar kaip tik – įrašei, nors reikėjo palikti tuščią (duuh..!), o perspėjimai perspėja, kad, pvz., laiškus tau siųs ne tuo emeilu, kurį įrašei deklaracijoj, o tuo, kuris nurodytas tavo VMI account’e. Ištaisius klaidas dar kartą spaudžiam Klaidų tikrinimas, ir jei klaidų nėra – sveikinam, spaudžiam Pateikti deklaraciją. Bet dar nesidžiauk.

Kiek mokesčių ir kam turiu pervest?

Kiek mokesčių (GPM) turi sumokėt VMI (arba, kiek atgausi, su kuo labai sveikinam) jie parodo patys šio malonaus seanso pabaigoje.

kaip pildyti deklaracija

Bet dar yra PSD ir VSD mokesčiai, kuriuos pervesti reikia ne VMI, o Sodrai, ir tą susiskaičiuot jau turi pats. Tiksliau, gali pasinaudoti Sodros skaičiuokle tik  Gavome patarimą iš skaitytojos Brigitos, jog iš tikro pačiam skaičiuotis nereikia. Reikia prisijungti prie Sodros draudėjų portalo, kairėje pusėje susirasti skiltį „Suvestinės“ ir pasirinkti 38 suvestinę. Ten ir bus nurodyta, kiek VSD ir PSD reikia sumokėti. Bet jei deklaraciją pateikei ką tik, turėk omeny, sako Brigita, kad duomenys tarp VMI ir Sodros taip greit nevaikšto ir gali tekti skambinti tau priskirtam Sodros specialistui (jo/jos kontaktai tavo Sodros accouto viršuje), siųsti jam savo deklaraciją ir prašyti paskaičiuoti. Kas yra biški pain in the ass, bet visi žinom, kad nereikėjo laukt iki paskutinės minutės. Taip pat, kaip perspėja Sodra, „svarbu žinoti, kad 38 suvestinėje mokėtinos sumos nurodomos neatskaičius 2018 metais mokėtų PSD ir VSD įmokų“ – t.y. jei pernai kas mėnesį darei PSD įmokas, tai Sodroje nurodama mokėtina PSD suma bus neteisinga ir iš jos reiks atimti jau sumokėtų PSD įmokų sumą. Turbūt susimąstei, kodėl pasaulinio kompiuterių tinklo, jungiančio visuotinius ir vietinius kompiuterių tinklus, laikais visos institucijos dirba kas sau, o žmogelis viską turi skaičiuot namie su kalkuliatorium? Nes todėl.

Kai jau pagaliau sužinai kiek GPM, PSD ir VSD turi sumokėt, belieka:

  1. Susirasti VMI sąskaitą;
    2. Susirasti GPM įmokos kodą (1441);
    3. Padaryti savo GPM pavedimą VMI (tiek, kiek buvo parašyta deklaracijos pabaigoje).

    4. Susirasti Sodros sąskaitą;
    5. Susirasti PSD įmokos kodą (kasmėnesinis – 313, o nuo pajamų gautų praėjusiais metais ir įsiskolinimas – 343);
    6. Padaryti PSD pavedimą Sodrai.

    7. Susirasti VSD įmokos kodą (292);
    8. Padaryti VSD pavedimą Sodrai.

Sveiki atvykę į 2019. Trys skirtingi pavedimai su skirtingais kodais skirtingoms institucijoms. Galim tik pasidžiaugti tuo, kad nebereikia siųsti savo pasiuntinio su kapšu auksinių iki sostinės iždininko. Ir dar tuo, kad pagaliau užpildėm deklaraciją!

Libby VanderPloeg gif.

Pateikus deklaraciją VMI ją patikrina ir aprovina, arba praneša, ką pataisyt. Jei pervedei neteisingą kiekį mokesčių, Sodra irgi tave susiras, nepergyvenk. Bet jei pasinaudojęs šiuo gidu apsidžiaugei, kad mokesčių mokėti reikia tik 50 eur, o vėliau paaiškėja, kad 2000 eur, tai mes, čiūr, nekalti!

Ir dar: