seimo rinkimai 2015
justesmwhr iliustracija

Seimo rinkimai for dummies

Facebooko aviliui jau kokia trečia savaitė beūžiant, kaip svarbu balsuoti, tikimės, kad net negalvoji nebalsuoti. Deja, bet pasiteisinimas „nėra už ką“ negalioja, nes Zinaidai ir Teofilijui balsuoti tikrai yra už ką, tik vargu ar tau jų sprendimas labai patiktų.

Kaip balsuot?

Kad balsuoti reikės klausimų kaip ir nebekyla. Klausimą „už ką?“ palikim pabaigai, o pradžiai išsiaiškinkim „kaip?“. Kai kurie iš jūsų šį savaitgalį balsuos pirmą kartą gyvenime (su tuo ir sveikinam), kiti pagaliau išsiblaivė ir nusprendė atsigriebti už nebalsavimą praeituose rinkimuose (Egle? Andriau?). Tačiau jei ir jūsų istorijos mokytoja daugiau dėmesio skyrė Napaleono žirgo oro gadinimo intervalams nei šiuolaikinei istorijai ir politologijai, galimas daiktas, kad visi tie raktažodžiai kaip „apygarda“, „vienmandatė“ ir „koalicija“ reiškia tiek pat daug, kiek Gražuliui reiškia žmogaus teisės (nedaug).

Todėl apsidraudimui, kad tikrai nueitumėt prie balsadėžių, Puskė paprasta būrų kalba nori paaiškinti, kaip viskas veikia ir ką ten reikės daryt.

1. Jei gyveni ne ten, kur esi registruotas ir sekmadienį nebūsi savo apylinkėj, eik į rinkejopuslapis.lt ir atsiprintink savo rinkėjo kortelę. Viską paaiškina šis facepalminis klipukas nieko nesiprintink, nes, kaip paaiškėjo, nuėjus balsuot vis tiek reikės laukt eilėj, kol jie tau atprintins per naują.

2. Ketvirtadienį su rinkėjo kortele (nebūtinai) ir asmens dokumentu (būtinai) eik į bet kurią savivaldybę.

3. Jei gyveni savo apylinkėj, sekmadienį eik į savo rinkimų apylinkę – nieko spausdintis nereikia, pasiimk tik asmens dokumentą.

4. Kadangi Lietuvoj Seimo rinkimų sistema yra mišri, tai gausi du balsavimo biuletenius. Balsuoti reikės vienmandatėj apygardoj ir daugiamandatėj apygardoj.

5. Vienmandatėj turėsi pasirinkt vieną žmogų iš skirtingoms partijoms priklausančių žmonių sąrašo. Todėl prieš eidamas balsuot pasidomėk, iš ko turėsi rinktis savo apygardoj.

uz ka balsuot
Grybų partija, cha.

6. Daugiamandatėj apygardoj turėsi pasirinkt vieną partiją, o po to išrinkti penkis tos partijos žmones ir surašyti jų numeriukus. Čia irgi pasidomėk prieš eidamas, už kokius konkrečius žmones nori balsuoti, kad neišrinktum normalioje partijoje kartais pasitaikančių debilų.

uz ka balsuot

7. Abu bliuletenius dedi į mažąjį voką, užklijuoji. Tą mažąjį voką dedi į didelį voką kartu su komisijos duotu lapuku, užklijuoji. Įmeti savo voką į balsadėžę – pasidarai selfį – laisvas.

Kas vyksta toliau

Pagal rezultatus toliau žiūrima, kas kiek procentų balsų surinko. Kad partija gautų bent vieną mandatą (t.y. vieną šiltą Seimo kėdę) ji turi surinkti bent 5% rinkėjų balsų (į apskaičiavimo sistemą geriau nesigilint, nebent labai mėgstat trupmenas ir liekanas). Tada vienmandatėj ir daugiamandatėj gauti mandatai susipliusuoja, ir jei kuri nors partija surenka 71 mandatą (t.y. daugiau nei pusę), ji viena gali formuoti poziciją ir sudaryti vyriausybę (skirti ministrus ir laukti Prezidentės patvirtinimo). Tačiau viena partija retai kada surenka virš 50% mandatų, todėl partijos susijungia – sudaro koaliciją tam kadencijos laikotarpiui. Dažniausiai koalicijoj esti konservai + liberalai, o kitoj— socdemai + kitos nesąmonės.

Taip jau gavosi (turbūt dėl to, kad už tave nubalsavo Zinaida ir Teofilijus), kad prieš 4 metus „socdemai ir nesamonės“ surinko daugiau procentų negu konservatoriai + liberalai, todėl šie liko opozicijoj, o poziciją formavo socdemai ir co. Visi matom, kas iš to išplaukė.


Mauro Gatti gifas
 

 

Tai už ką balsuot, jomajo

Jei niekada gyvenime nesidomėjai politika, 2016-ais teks pasidomėt. Balsavimas atėjo į madą ir tai kur kas geresnis trendas už 5D surround antakius ar Kylie Jenner lūpas. Jei nėra iš ko rinktis – vis tiek teks išsirinkt. Jei 7 vaikai prašo valgyt, o tvarte nemelžtoms karvėms pro ausis jau teka pienas ir visiškai neturi laiko pasidomėt partijom, išsirink bent vieną tau svarbią vertybę (pvz. partnerystės įstatymas) ir žiūrėk, kaip kuri partija už/prieš ją pasisako. Jei užtektinai laiko savai nuomonei susiformuot neturi, bet turi laisvas 20 minučių, rekomenduojam paskaityt Mykolo Kleck, OlegoTapino ir Rokiškio postus.

Lauksim selfių.