Kokios dar terasos, kokie pasivaikščiojimai senamiesty – vis-kas-baig-ta! Į lauką kišt nosį galima nebent einant pirkt žieminės striukės, o šiaip pusės metų trukmės maratoną Pledas – Arbata – „Gaidelio“ sausainiai – Serialas skelbiame atidarytą. Kad beieškant, ką žiūrėt Netflixe, neatšaltų vakarienė ir nesusipyktumėt su serialų žiūrėjimo kompanionu, siūlom Puskės sąrašiuką:
Twin Peaks (1990–1991)
Negalim apsakyt, kaip pavydim visiems, dar nemačiusiems Twin Peakso. Serialo siužetas rutuliojasi aplink FTB agentą Cooperį, kuris atvyksta į Twin Peaks’o miestelį tirti moksleivės žmogžudystės. O Twin Peaksas yra toks, kaip ir kiti maži miesteliai: visi vieni kitus pažįsta, kas dirba užkandinėj, kas policijos nuovadoj, kažkieno tėvai turi viešbutį, o kažkas susitikinėja su mokyklos gražuole. Bet atvykęs Cooperis supranta, kad kažkas šiame miestelyje vis dėlto ne taip, kažkas neapčiuopiamo, bet labai keisto. Būtent savo mistine atmosfera pasižymėjęs serialas iki šiol neturi sau lygių, nors Davido Lyncho įkvėpti kūrėjai vėl ir vėl bando atkurti tą tvinpyksišką jausmą savuose serialuose. Vis tamsėjantis ruduo yra to-bu-las laikas pradėt žiūrėt Twin Peaks’ą – paminėsit mūsų žodį!
Patiks: mėgstantiems 80s laikotarpį ir stilių, paslaptingą atmosferą ir šiurpuliukus.
Nepatiks: nežiūrintiems nieko senesnio nei 2010 metų gamybos.
Fleabag
Fleabag kūrėja ir pagrindinė aktorė Phoebe Waller-Bridge yra naujausia it personalija televizijos pasaulyje, o jos relatable personažas ir sąmojingas humoras prieš porą savaičių pelnė serialui net 4 Emmy apdovanojimus. Iš pradžių parašytas one-woman-show pjesės pavidalu, o vėliau pačios Phoebe adaptuotas į serialą, Fleabag pasakoja apie jauną, humoro ir ironijos nestokojančią, bet gyvenime pasimetusią londonietę ir jos santykius su vyrais, super sėkminga seserimi bei jausmų nereiškiančiu tėvu. Pati Phoebe juokauja, kad savaime suprantama, jog nenuspėjama, nuo sekso priklausoma ir lyg vežikas besikeikianti pagrindinė herojė yra jos pačios atitikmuo, o mes tuo tarpu džiaugiamės, kad ji susimylėjo bei sukūrė ir antrą serialo sezoną. Du sezonai ir 12-ka serijų puikios vaidybos ir originalaus scenarijaus. Norėtųsi dar, bet gero – po biškį.
Patiks: visiems, bet labiausiai nenuspėjamiems, nuo sekso priklausomiems ir lyg vežikas besikeikiantiems.
Nepatiks: parašykit, kam nepatiko.
Unbelievable
Vieno iš naujausių Netflix’o serialų istorija gali būt jau pažįstama, jei klausot NPR podcast’o This American Life. Arba jei 2008-2015 m. skaitėt JAV naujienas. Nes Unbelievable pasakoja tikrais faktais paremtą istoriją apie 18-metę Marie ir kaip niekas nepatikėjo jos išprievartavimu. Įkalčių nėra, pačios Marie parodymai vis kinta, ja abejoja net jos globėjos, kol galiausiai nebetiki ir detektyvai. Paraleliai su Marie istorija rodomas ir po keleto metų jau kitoje valstijoje vykstantis tyrimas, kurio detektyvės irgi tiria išprievartavimo bylą. Tačiau kai ir jų atveju visai nėra, už ko užsikabinti, detektyvės nemiega naktim, kad tik rastų šito siūlo galą. Žiūrint serialą užplūsta visa vaivorykštė emocijų: nuo liūdesio ir frustracijos, jog tokie „netikėjimai“ vyksta kasdien, griaudami žmonių gyvenimus, iki susižavėjimo tokiomis realybėj egzistuojančiomis kick ass detektyvėmis. Tik 8 serijos, tai jei pradėsit žiūrėt iš ryto, iki vakaro spėsit pabaigt, nes Unbelievable – vienas iš tų „nu dar vieną“ serialų.
Patiks: wannabe detektyvams.
Nepatiks: problemų su empatija turintiems žiūrovams.
Homeland (ypač pirmi trys sezonai)
Vienas labiausiai up to date šių laikų serialų, pasakojantis apie savo darbui atsidavusią CŽV agentę Carrie ir apie JAV kovą su terorizmu. Viskas prasideda, kai po 8 metų nelaisvės Irake amerikietis seržantas Brody grįžta namo, kur yra sutinkamas kaip karo didvyris. Tuo metu Carrie sužino, jog jis gali būti užverbuotas Al-Qaeda grupuotės ir greičiausiai ruošiasi šnipinėti Ameriką teroristams. Homeland yra serialas, kurio kiekvienos serijos kulminacijoj ateina mintis, kad dar keli siužeto vingiai ir iš įtampos gali sustot širdis. Ir, kurį pažiūrėjus, kyla noras tapt cool agente ir įsidarbint saugumo departamente.
Patiks: beveik visiems, net ir nesidomintiems politika/karu/terorizmu.
Nepatiks: tiems keliems keistuoliams.
The Sopranos
Jei ir jūs Sopranus prisimenat kaip kažką, rodyto vėlais sekmadienio vakarais, kai jau reikdavo eit miegot, nes ryt į mokyklą, ir viena akim matėt, kad rodo tėčio amžiaus vyrus su alaus pilvais, šnekančius apie kažkokius nuobodžius sandorius ir susidorojimus – tai pats metas atsikratyt šito pirmo įspūdžio, nes jūs užaugot, o serialas liko toks, koks buvo (puikus), tik dabar jūs tą jau suprasite. Serialas pasakoja apie Amerikos italų mafijos vadą Tonį Soprano, jo santykius šeimoje ir draugų/kolegų/priešų rate. Čia gyvenimiškos ir relatable situacijos (dukra su draugėmis paslapčia rūko žolę) susipina su mafijos kasdienybe (statybų įmonė pradeda tiesti pamatus ten, kur kažkada užkasei bendradarbiauti nelinkusį kolegą, todėl reikia jį rasti ir perkasti), ir gaunasi serialas, kuriam pasibaigus pajunti, kad kažko pasiilgai. O tas kažkas bus Sopranų šeima.
Patiks: didžiajai daugumai.
Nepatiks: mažajai mažumai.
Derry Girls
90s. Šiaurės Airija. Keturios paauglės. Ir tokie visiems pažįstami 90s jaunystės šlagerių atlikėjai kaip Vanilla Ice, Enya, The Cranberries bei Right Said Fred soundtrack’e. Erin ir jos draugės lanko katalikišką mergaičių mokyklą, kur dėl savo ne visada katalikiško gyvenimo būdo vis įsivelia į komiškas situacijas. Į tas situacijas dar pakliūna ir jų tėvai, o viso ko background’e vyksta politinis Šiaurės Airijos konfliktas su barikadomis, kareiviais mieste ir žinių pranešimais apie sprogusias bombas. Puiki vaidyba, puikus humoras ir tik 20 min. trunkančios serijos puikiai sueis prie vakarienės. Arba sužiūrint abu sezonus per du vakarus. Tik iš karto perspėjam: žiūrėkit su subtitrais, nes Šiaurės Airijos akcento nesupranta net anglakalbiai.
Patiks: buvusiems ir esamiems paaugliams.
Nepatiks: katalikiškų mokyklų direktoriams?
The Wire
Nors The Wire yra turbūt rimčiausias serialas šiame sąraše, tačiau jis yra nemažiau įtraukiantis ir suteikiantis tiek pat entertainment’o, kiek ir kiti minėti perliukai. Wire anglų kalboje reiškia blakę – mažą slaptą įrašinėjimo ir pasiklausymo aparatą, dažniausiai naudojamą kriminaliniame pasaulyje, apie kurį šis serialas ir pasakoja. Įdomu tai, kad kiekvienas sezonas nagrinėja skirtingas temas: narkotikus, žiniasklaidą, politiką ir tą daro itin tikroviškai – pavyzdžiui, kai kuriuos narkotikų dealerius vaidino tikri, ką tik iš kalėjimo paleisti gaujų nariai, o kūrėjai prieš pradėdami dirbti ties serialu pirma metus researchino Amerikos policijos departamentų darbą.
Patiks: ieškantiems kažko solidesnio už „Be namų negerai“.
Nepatiks: prisiekusiems „Moterys meluoja geriau“ gerbėjams.
After Life
After Life aprašymui užtenka dviejų žodžių – Ricky Gervais – ir galima spaust play mygtuką. The Office kūrėjas, nuostabių stand-upų autorius (ir gyvūnėlių mylėtojas!) sukūrė serialą (kaip tik dabar filmuoja antrą sezoną) apie… gedulą. Už širdies griebiantį, ne vieną ašarą išspaudžiantį, bet kartu juokingą ir sušildantį After Life, pasakojantį apie vidutinio amžiaus Tonį (kurį, aleliuja, vaidina pats Ricky), neseniai netekusį labiau už gyvenimą mylėtos žmonos. Tonis yra toks prislėgtas, toks viskam apatiškas, jog leidžia sau daryti ir sakyti, ką nori – blogiau jau vis tiek nebus. Anksčiau ar vėliau jis planuoja nusižudyti, nes jau geriau negyvens išvis, negu gyvens pasauly be savo žmonos. 6 serijos, kurios 100% pravalys visus sinusus ir užakėjusius ašarų latakus, bet bepučiant nosį kartu juokins tuo ribų nepaisančiu Ricky Gervais humoru. Kaip rašo viena Youtube komentatorė: “Basically its Ricky pretending not to be Ricky while saying things that Ricky would definitely say. Genius.”
Patiks: mėgstantiems tiesmuką, bet sąmojingą humorą.
Nepatiks: Ricky Gervais priešams.
Taip pat dar siūlom užmesti akį į Puskės anksčiau aprašytus Keistus dalykus (jei dar yra nemačiusių), Merginas, Tarnaitės istoriją, Nuostabiąją ponią Maisel ir Vakarų pasaulį (nors antro sezono nebežiūrėjom, girdėjom – ne kažką).