kaukę

Geriau nei nieko: kaip namie pasisiūti veido kaukę (+pavyzdžiai)

„Ką čia, oras gražus, kokią čia dar kaukę dėtis?“, – per Žinias sako prie Maximos sutiktas pagyvenęs vyriškis. Sunku pasakyt, kaip geras oras koreliuoja su kaukės, bent šiek tiek apsaugančios nuo mirtinos ligos, nešiojimu, bet jei reiktų rinktis tarp 100-procentinio už(si)krėtimo ir 50% užsikrėtimo, tai mes rinktumėmės pastarąjį. Pagal Cambridge University mokslinkinkų atliktus tyrimus, namie siūtos medžiaginės kaukės nepraleidžia maždaug 50% viruso dalelių ir tai yra geriau nei nieko – motto, kuriuo šiuo metu vadovaujasi didžioji dalis protaujančio pasaulio. Todėl, jei buvot gabūs dailėj ir darbeliuose arba karantinuojatės su žmogum, turinčiu ir mokančiu naudotis siuvimo mašina – sveikinam, metas imtis darbo.

Pagal Cambridge University tyrimus, namie siūnamai kaukei geriausia naudoti 100 proc. medvilnės marškinėlių arba pagalvės užvalkalo medžiagą. Daugiau – čia.

Pagooglinus arba payoutūbinus „homemade face mask“ galima rast šimtus video siuvimo pamokų, kurios daugmaž rodo tą patį: reikia išsikirpti keturis (jei kaukė dvisluoksnė) pusmėnulius, susiūti juos po du per vidurį, o tada apsiūti visą kaukę aplink. Jei esi nagingas pilietis, atrodo gana paprasta. Mums visai patiko būtent šios moters video, nes ji matuoja centimetrais (o ne coliais, kaip amerikiečiai), viską gana aiškiai parodo ir naudoja vielutę, kad kaukė geriau priglustų prie nosies. Spausdinimui paruoštas jos brėžinys – čia.

Neturint siuvimo mašinos, bet turint kantrybės, panašią kaukę galima pasisiūti rankomis:

O neturint nei siuvimo mašinos, nei kantrybės, ekstra atvejui galima susivynioti visiškai DIY kaukę iš servetėlės:

Deja, bet jokio tipo kaukė neapsaugos 100%, ypač jei užsidėjus ją nebus laikomasi kitų atsargumo priemonių. Jei užsidėję kaukę apčiupinėsit troleibuso turnykus, o po to krapštysit nosį pakeliui pas chebrytę į BBQ vakarėlį, nu tai good luck & goodbye.

O šiaip tai saugiausia, pigiausia ir lengviausiai prieinama apsaugos priemonė – niekur neiti iš namų. Seriously, negi taip sunku tiesiog sė👏dėt👏na👏mie? Neįtikėtina, bet kad išgyventum, nereikia evakuotis kaip Černobyly ar Australijoj, nereikia slėptis bunkery nuo priešo kareivių ar palėpėj nuo zombių, nereikia rinkt lėšų sudėtingai life or death tipo operacijai Vokietijoj, net sveikai maitintis ar sportuot nebūtina, užtenka tik fuckin’ sėdėt ant sofos. Gaila, kad kai kuriems net ir tai atrodo neįvykdoma užduotis.

Amerikos ligų kontrolės ir prevencijos centras namie pasisiūtas medžiagines kaukes medikams rekomenduoja naudoti kaip planą z – paskutinę išeitį, kai nebėra kur dėtis, ir dėvėti jas kartu su visą veidą dengiančiu skydu. Prisimenat nuotraukas, kur kinai vaikšto su apsauginiais bambaliais ant galvų? Tuoj tas nebeatrodys taip juokinga.

P. S. Patikrinom, į 5 l plastikinį butelį galva netelpa. Tai jei pirksit, prireiks didesnio. You’re welcome.

P. P. S. Visi namie, garažuose ir sklepuose prisigrobę respiratorių ir kaukių, arba skelbiu.lt vis dar sukantys respiratorių bizniukus (15 vnt. respiratorių – 300€, okay), paaukot viską medikams gali Gyvybės langelyje medikams Vilniuje arba per Laikykitės, medikai akciją.