#metoo

#metoo: Dažniausiai užduodami klausimai ir atsakymai

Kalbėti #metoo tema nėra lengva. Ypač tada, kai ji liečia ne už penkių jūrų esantį Holivudą ar olimpines gimnastes, o bendraamžes merginas, su kuriom galbūt gyvenai tam pačiam Vilniaus rajone, vaikščiojai į tuos pačius renginius, prasilenkei eilėj į WC bare ar tuo pačiu troleibusu važiuodavai iš paskaitų. Užtat įsijausti į pasisakančių merginų (šaltinis 1, šaltinis 2) kailį, net ir nebuvus tokiose situacijose, nesunku. Deja, bet skaitant komentarus (dabar jau norėtume atskaityt…) po situaciją nušviečiančiais straipsniais, susidaro įspūdis, kad empatija mūsų visuomenėj dar gana reta viešnia.

Ypač liūdna, kai „pati kalta, pati norėjo“ tipo komentarus rašo aldonos ir irutės, kurios savo profilių nuotraukose pozuoja sode ant sūpuoklių, glėby laikydamos vaikus ir vaikaičius. Tikėkimės jie niekada nepaklius į situacijas, kuriose reikėtų hashtago metoo, nes panašu, kad savo šeimoj supratimo nerastų.


Animate the Earth gif

Ir nors po straipsniais komentarų gausa jau tuoj sieks tūkstančius, daugumoj jų matėm tuos pačius (retorinius?) klausimus. Mums atsakymai į juos atrodo nu tokie elementarūs, kad, galvojam, atsakysim*. Gaila tik, kad ‘aldonų’, ‘iručių’ ir ‘remigijų nesvarbu’ šitie atsakymai turbūt nepasieks.

*asmeninė puske.lt nuomonė, ja nesistengiam kalbėti už nukentėjusias merginas. Ir taip, įtariamieji yra nekalti, kol teismas neįrodo jų kaltės. Vadinasi, merginos – taip pat.

Tai kodėl nepasakė „ne“ ir neišėjo?
Nes priekabiautojai dažnai būna viršesni, įtakingesni, vyresni, autoritetingi ir tau pasakius „ne“ turintys daugiau galios nepataisomai sušikt tavo svajonių studijas/darbą/gyvenimą. Nes tokie žmonės meistriškai manipuliuoja kitais, ypač mažiau patyrusiais, naivesniais, jaunesniais, silpnesniais už save.

Nu aš tai jei nenorėčiau, tai neičiau ir nesantykiaučiau.
Good for you. Bepigu taip sakyt drąsiai sėdint už kompiuterio ekrano, kai jei ne švietimo ar gyvenimiškos patirties, tai bent jau visos #metoo kampanijos dėka supranti, kas yra manipuliacija, priekabiavimas, naudojimasis žmonėmis. Pakliuvus į tokią situaciją realybėje, ypač jei esi ką tik iš mokyklos suolo ir aklai pasitiki vyresniais autoritetais, susigaudyti, kas vyksta, o po to rasti iš to išeitį gali būti neapsakomai sunku.

O tai ką, studentės tipo ne suaugę žmonės, neatsako už savo veiksmus?
Teisiškai suaugę, bet gyvenimiškai nepatyrę. Prisiminkit save 18-likos. Jautėtės labai suaugę? Suaugusius žmones, beje, lygiai taip pat galima paveikti psichologiškai, įbauginti, sužlugdyti.


Gabriella Sanchez gif


Taigi savo noru gėrė/ėjo/liko nakvot.
Taip, ėjo savo kojomis, bet panašu, kad ne laisva valia. Iš pradžių ėjo, nes pasitikėjo, vėliau – nes atrodė, kad nebėra kito pasirinkimo.

Kodėl nepaskelbė iškart po priekabiavimo? Kodėl prisiminė tik po 2/5/10 metų?
Nes bijojo pasekmių. Nes buvo gėda. Nes galvojo (galbūt pagrįstai), kad paskelbus niekas nepatikės jauna „iš niekur išdygusia“ mergina, kaltinančia gerbiamą menininką. Nes bijojo būti pasmerkta visuomenės ir sulaukti tokių komentarų, kokių sulaukia dabar. Nes žr. pirmą atsakymą. Kai kurios, beje, paskelbė, tik situacija kažkodėl nepasikeitė.

Kodėl jos skelbia viską viešai?
Tam, kad atkreiptų visuomenės dėmesį į gilią problemą. Kad paskatintų prabilt ir kitas nukentėjusias merginas. Tam, kad nuo tokio paties likimo apsaugotų jaunesnes.

Prakalbo, nes dabar taip madinga.
Oh sweet jesus lord, kad tik daugiau pasauly tokių madų! Tegul būna madinga prabilt apie patirtą priekabiavimą (kad ir po 10 metų). Tegul būna madinga nemušt savo vaikų ir partnerių. Madinga nepalikinėt savo augintinių prieglaudose. Nesityčiot iš klasiokų. Tegul būna madinga nevairuot išgėrus. Kam tie languoti švarkai ir baker boy kepurės, davai tegul 2018-ais būna madinga gyvent civilizuotoj visuomenėj?

Taigi čia bohema, menininkai…
Nei menininkai, nei šlapiankos fasuotojai neturi teisės priekabiaut.

Tai ką, dabar jau net kabint panų nebegalima, nes būsi apkaltintas priekabiavimu ;DD
Jei tavo kabinimo technikos įeina į priekabiavimo apibrėžimą, tuomet ne, negalima. Jei ką, „seksualiniu priekabiavimu laikomas  n e p a g e i d a u j a m a s, užgaulus, žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys, kuriuo kenkiama asmens orumui bei sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka“. Jei vis dar neaišku, straipsnis Seksualinis priekabiavimas ar flirtas? turėtų atsakyt į visus klausimus. Perduok kitam.

Dar atsakymų: