serial podcastas

Klausomiausias visų laikų podcastas Serial

Is it just us ar podcastų klausymo banga taip ir neatsirito į Lietuvą? Ar visi klauso paslapčia ir garsiai apie tai nepasakoja? Kol lietuviškų podcastų tradicija dar yra gemalo stadijoj norim papasakot apie vieną iš daugelio dėmesio vertų (vėliau planuojam padaryt mėgstamiausių top’ą) podcastų iš vakarų – Serial.

Serial podcastas ir jo kūrėja, amerikiečių žurnalistė Sarah Koenig tiria tikrą istoriją, nutikusią 1999-aisiais mažam miestely prie Baltimorės. Dvyliktokė Hae po pamokų negrįžta namo, o po mėnesio ją randa negyvą. Nors įrodymų beveik nėra, žmogžudyste apkaltinamas ir iki šiol už tai kalėjime sėdi jos buvęs vaikinas Adnan’as. Jis pats iki dabar tvirtina, kad yra nekaltas, bet neturi jokio alibi – tiesiog neprisimena, ką veikė tą dieną numanomu žmogžudystės metu. Buvo eilinė diena. Tai turbūt ėjo namo po treniruotės? Ar užsuko į biblioteką pasitikrint emailo? Nuėjo į prekybos centrą? O apsaugos kamerų ir Facebook’o su Instagram 1999-ais tai nebuvo. Sarah imasi tirti šią bylą, išnagrinėja visus su ja susijusius dokumentus, šnekasi su dauguma Adnan’o ir Hae pažįstamų, perklauso teismo posėdžių ir liudytojų įrašus, pati važinėja numanomais įtariamųjų keliais, tikrina telefonų išklotines ir viską pateikia podcasto forma, bandydama išsiaiškint, ar iki gyvos galvos kalintis Adnan’as nuteistas pelnytai.

serial podcastas

Serial podcastas gavo pavadinimą nuo savo formos – nors dabar galima klausyt visus 12 epizodų iš karto, bet pradžioj, kai tik pasirodė pirma Serial „serija“, naujos tekdavo laukt savaitę. O žmonės ir laukė; laukė ir klausė taip, kad dabar Serial yra laikomas populiariausiu ir daugiausiai parsisiuntimų (90 milijonų) turinčiu podcastu ever. Kritikai teigia, kad Serial sukėlė podcastų renesansą ir giria sukūrus naują tiriamosios long-form audio žurnalistikos žanrą. Ir tikrai, Saros pasakojimo forma, praturtinta įrašytais pokalbiais su iš kalėjimo skambinančiu Adnan’u, interviu su miestelio gyventojais ir policijos tardymų įrašais podcastą padaro tokiu addictive, kad jo beklausant iš darbo norėsis grįžt ilgesniu keliu. Pabandykit.