Soviet Bus Stops
Soviet Bus Stop - Herwig/Fuel Publishing

Paroda: Soviet Bus Stops

Turbūt net nebūtum pagalvojęs, kad ta geltona autobuso stotelė Kupišky, kur savaitgalį laukei autobuso į Panevėžio šokius, kažkam gali pasirodyti verta vietos knygoje. Ir ne kokioje nors „Kupiškio rajono savivaldybės ataskaita 2014-2015m.“, o kanadiečio fotografo Christopher Herwig fotoknygoje „Soviet Bus Stops“.

Soviet Bus Stops
Soviet Bus Stop – Herwig/Fuel Publishing

2002-aisiasi savo kelionės Londonas – Sankt Peterburgas motociklu metu fotografas atkreipė dėmesį į posovietinių šalių autobusų stotelių architektūrą. Ji Christopherį taip sudomino, jog per 12 metų motociklais, automobiliais, autobusais ir taksi jis apkeliavo 15 rytų bloko šalių, fotografuodamas pakelelėje stūkstančias stoteles, kurių nuotraukas pernai Kickstarter pagalba išleido foto albumo pavidalu. Dauguma albume pristatomų objektų buvo pastatyti 1960–1980 metais, valdant Leonidui Brežnevui. Tačiau, nepaisant griežtos to meto valdymo politikos ir architektūrinės monotonijos, stotelių architektūros ir dizaino eksperimentai, pasitelkiant skirtingas medžiagas ir tradicinius amatus, nebuvo griežtai reguliuojami. Ir tikrai, pažvelgus iš šalies, kasdien matomos stotelės nėra vien liūdni betono gabalai nusilupusiais dažais – kai kurios jų kažkuo žavios ir kiekviena vis skirtingos. Ką jau kalbėti apie tolimesnių šalių, tokių kaip Kazachstanas, stoteles: ten, atrodo, žmonės autobusų laukia vietiniuose meno kūriniuose!

Soviet Bus Stops
Soviet Bus Stop – Herwig/Fuel Publishing
Soviet Bus Stops
Soviet Bus Stop – Herwig/Fuel Publishing
Soviet Bus Stops
Soviet Bus Stop – Herwig/Fuel Publishing

Daugiau stotelių galite rasti čia, o gyvai nuotraukas pamatyti bus galima rugpjūčio pabaigoje Vilniaus viešosiose erdvėse, kur veiks Christopher Herwig paroda „Soviet Bus Stops“. Ta proga šį ketvirtadienį (rugpjūčio 18 d.) Vilniaus bare Peronas vyks susitikimas su pačiu fotografu, kur, tikėkimės, jis plačiau papasakos apie tai, kaip kelionių po buvusią Sovietų sajungą metu vietiniai kaltino jį esant šnipu, arba kaip fotoaparato atminties korteles teko slėpti triusikuose. Attendink čia.