the great british bake off

Kodėl britai taip išprotėję dėl The Great British Bake Off?

Britanijoj yra tokia laida/realybės šou The Great British Bake Off, kurią kas savaitę žiūri >13 milijonų žmonių. Jei nėkart apie tokią negirdėjai, tuoj papasakosim.

Dvylika savamokslių kepėjų kas savaitę varžosi dėl geriausio kepėjo vardo. Kiekvienoj laidoj dalyviai turi tris užduotis: signature challenge (kurio metu kepa pagal savo receptą, jau išbandytą namie), technical challenge (kurio metu gauna pirmą kartą matomą receptą, pagal kurį turi iškepti kažką super techniško) ir show stopper (kurio metu kepa kažką labai ypatingo, tarkim…

veidrodinį tortą.

Bored Panda nuotr.
Bored Panda nuotr.

Juos vertina ir po vieną kas savaitę išmeta du teisėjai: 81-erių kulinarinių knygų autorė Mary Berry ir šefas-žvaigždė (celebrity chef) Paul Hollywood (mhm, vardai). Atrodytų, ok, kas čia tokio? Eilinis šou apie kulinariją. Bet kodėl tada tiek daug žmonių dėl jo išprotėję? Nusprėndėm pažiūrėti vieną seriją ir išsiaiškinti (spoiler alert: vienos serijos neužteko, nes tikrai žiauriai  f a i n a!).

Iš pradžių atrodo keistas pats laidos konceptas: varžytis, kas geriau iškeps, tarkim, pyragą. Bet pažiūrėjus 15 min. supranti, kad čia ne dar viena amerikietiškai feikinė Keksiukų karų serija, o kai kas 100 kartų geriau ir kokybiškiau. Visų pirma, nuo pat pradžių laidos nuotaiką galima prilyginti šiltai pūkinei antklodei. Židiniui šaltą žiemos dieną. Močiutės blynams. Hogwartsui per Kalėdas. The Great British Bake Off neša tokį genuine jaukumą – pažiūrėkit ir patys pamatysit, kaip pilvą pradės kutenti jaukumo jausmas (kutens ir juodai dienai saugoti sausainiai su šokoladu, nes neužsimanyti ko nors saldaus bežiūrint į kepančius pyragus beveik neįmanoma). Be to, kitaip nei panašaus formato laidose, čia nėra vidinių intrigų ir konkuravimo – visi dalyviai yra tokie britiškai malonūs, vieni kitiems padedantys, visada besišypsantys ir juokaujantys net kai blėka sausainių išbyra ant žemės. Kalbant apie juokus, išskirtinis Bake Off bruožas – švelniai pošlos dviprasmybės, kurioms net atskiras Twitter accountas sukurtas.

british bake off laida

british bake off laida

british bake off laida

Tačiau visas tas jaukumas persipina su adrenalinu, nes net jei gyvenime gaminti moki tik kietai virtą kiaušinį, vis tiek susitapatini su dalyviais ir kartu nerimauji: ar tešla iškils? Ar ištrauktas pyragas nebus prikepęs? Ar paskutinę minutę nesubyrės imbierinis namelis? Skamba gal ir ne visai kaip your cup of tea, bet tikrai rekomenduojam pabandyt!

 

 

O kad atsakytume į straipsnio klausimą, kreipėmės į tikrą britą, Tom Nicholson („Jurgis ir Drakonas“ įkūrėją, Beatos Nicholson vyrą), ir paklausėm, ar jis žiūri Bake Off’ą, ir kodėl britams jis taip patinka:

 

tom nicholson
Jurgis ir Drakonas nuotr.

„We love watching the GBBO in our family, it’s really the only program that all of us like to watch. Beata and I watched it since the 1st series.
There is something incredibly British about it – baking in the lush green garden. The presenters are what make it. Mel & Sue are funny but sarcastic, and bring innuendo which can be genuinely funny. They also bring a softer side, which helps lower the stress of the contestants. Mary is the grandmother I think everyone wants to have, so posh and proper, but yet so knowledgeable about baking. Paul is an expert, but he is the butt of the jokes. He has a reputation as a ladies man, but he really knows his stuff and he scares the contestants which makes great TV.
I think the audience can feel the stress too. Most people can relate to cake not cooking correctly. We are always amazed by how much diversity there is in baking but some of the best moments are when it all goes wrong.“

 

Vertimas visiems, kam per 30: „Šeimoje labai mėgstam žiūrėti The Great British Bake Off, iš tikro, tai čia vienintelė laida, kuri patinka visai šeimai. Su Beata žiūrėjom nuo pirmo laidos sezono.
GBBO turi kažką neįtikėtinai britiško – maisto gaminimas žaliuojančiame sode. Laidos sėkmė glūdi vedėjuose. Mel ir Sue yra šmaikščios, bet sarkastiškos, jos įneša dviprasmybių, kurios tikrai juokingos. Jos taip pat sušvelnina situaciją, sumažina dalyvių įtampą. Mary yra tokia močiutė, kurią turėti norėtų visi: pasitempusi ir teisinga, bet tuo pačiu tiek daug nusimananti apie konditeriją. Paul – ekspertas, bet ir visų pajuokų objektas. Jis turi donžuano reputaciją, tačiau tikrai išmano savo amatą ir baugina laidos dalyvius, o tai smagu stebėti.
Man atrodo, žiūrovai irgi jaučia įtampą. Daugumai žmonių pažįstamas nevykusiai iškepusio torto jausmas. Visada labai stebimės, kokia kulinarija yra įvairiapusė, tačiau vienos smagiausių akimirkų – kai niekas nesiseka.“

 

Fun facts:

  • Pernai laidoje dalyvavo lietuvė Ugnė!
  • Viena iš laidos vedėjų, Mel Giedroyc, yra kilusiLietuvos Didžiosios kunigaikštystės didikų kunigaikščių Giedraičių giminės (!)
  • Channel 4 perpirko laidos teises iš BBC, todėl beveik visi vedėjai atsisakė toliau filmuotis laidoje. Dėl to šių metų sezonas greičiausiai bus paskutinis toks geras. Skubėkit užsikabint!