Yra trys žmonių tipai: 1. mėgstantys skaityt ir darantys tą visur ir visada (laikydamiesi už turnyko pergrūstam troleibuse; darbe, kai nėra klientų; eidami į WC rudam reikalui, etc), 2. mėgstantys skaityt, bet nerandantys tam laiko bei vis žadantys prieš miegą į rankas imt ne telefoną, o knygą ir 3. sakantys, kad skaityt nemėgsta, nes dar nėkart neskaitė jokios geros knygos (!). Būtent jiem (bet tiks ir kitiem) sudarėm šį knygų, kurios, Puskės nuomone, turėtų užkabint ir įžiebt meilę skaitymui, sąrašą. Jame rasit ir lietuvių, ir užsienio autorių*, ir  n e m a r i o s  klasikos, ir gana naujų sėkmingų romanų, belieka perskaityt aprašymus ir išsirinkt vieną pabandymui. Nes atsiversdamas knygą atsipalaiduoji, patobulėji ir nusikeli į kitą gyvenimą ar pasaulį. Ir taip, filmai irgi gali nukelt į kitą pasaulį, bet visai kas kita, kai tas pasaulis vyksta tavo paties galvoj. Nu žodžiu, tiesiog pabandykit, plz!

*Po to karto, kai Jamie Oliver receptų knygoj žodį „chips“ perskaitėm išverstą kaip „traškučiai“ (anglai „chips“ vadina bulvytes  f r į, o čipsai vadinami žodžiu „crisps“) pasižadėjom daugiau niekada neskaityt iš anglų kalbos verstų knygų. Tą daryt siūlytume ir jums – jei tik galit, knygą skaitykit originalo kalba.

Beje, jei naujų metų pasižadėjimuose yra punktas „daugiau skaityt“, tai tą padaryti padės Goodreads (svetainė, kurioje gali žymėti perskaitytas ar norimas perskaityt knygas) vykstantis challengas: metų pradžioj pasirenki, kiek knygų planuoji perskaityt per 2017 ir savo progresą žymi užcheckindamas perskaitytas knygas. Pabandykit.

goodreads

 

Taigi, geriausių knygų topas sakantiems, kad nemėgsta skaityt:

 

Jaunosios savižudės (The Virgin Suicides, Jeffrey Eugenides)

virgin-suicides

Knygos veiksmas – vieneri penkių seserų paauglystės metai mažame 70’s Amerikos miestelyje, papasakoti toje pačioje gatvėje gyvenančios grupelės berniukų, kurie negali atplėšt akių nuo paslaptingųjų seserų. Įdomu tai, kad jau knygos pradžioj skaitytojas sužino, kad galiausiai visos seserys nusižudo, bet tai tik paskatina skaityti knygą toliau ir sužinoti, kas atsitiko. Pagal romaną režisierė Sofia Coppola sukūrė to paties pavadinimo filmą, kuris itin gerai atkuria tą svajingos jaunystės ir specifišką „tarsi per rūką“ knygos atmosferą.

 

 

Silva Rerum (Kristina Sabaliauskaitė)

silva-rerum

Iš karto perspėjam – neišsigąskit ilgų, kartais ir po puslapį besitęsiančių sakinių! Toks yra šios knygos stilius, į kurį po kelių puslapių įsivažiuoji, ir kuris, atrodo, taip tinka aprašomam laikotarpiui (18-to amžiaus viduriui) ir veikėjams (LDK bajorijai). Neišsigąskit ir šito, nes Silva Rerum nė kiek neprimena istorijos pamokų, nebent per jūsų istorijos pamokas įtraukiančiu stiliumi pasakodavo apie bajorų šeimą, intrigas ir kasdienį to meto gyvenimą su kvapą gniaužiančiomis detalėmis (tada labai pavydim jums jūsų istorijos mokytojo!). Kaip byloja knygos aprašymas, „trilerio tempo Silva Rerum pasakojime fatališka meilės istorija pinasi su detektyvo elementais, o į būties įtampas žvelgiama patyrusia akimi ir dažnai – su šiai autorei būdingu subtilaus humoro ir ironijos žiupsniu“. Savo akim matėm, kaip knygą neatsitraukdami skaitė ir dvidešimtmečiai, ir jų tėvai, todėl nemanykit, kad jūs kitokie.

 

Trys draugai (Three Comrades, Erich Maria Remarque)

trys-draugai

Remarkas rašė lengvai skaitomus, bet įtraukiančius ir susimąstyt verčiančius romanus karo, o tiksliau karo kartos, tema. Apie tai ir yra Trys draugai – apie tris draugus, grįžusius iš karo ir bandančius įsilieti į normalų gyvenimą pokario Berlyne. Už viską pasauly tvirtesnė draugystė, gyvenimo laikinumas, šmaikščios įžvalgos ir liūdna meilės istorija priverčia taip susigyventi su romano herojais, jog užvertus paskutinį knygos puslapį kurį laiką dar norisi parymoti ir pamąstyti.

 

Mergina traukiny (The Girl on the Train, Paula Hawkins)

Gana lengvo pobūdžio, bet itin intriguojanti istorija įtraukia taip, kad +300 psl. perskaitai per kelias dienas (arba naktis). Bestseleriu tapęs detektyvas pasakoja apie Reičel, kuri commutindama į darbą Londone per traukinio langą kasdien stebi (ir pavydi) vieną namą ir jame gyvenančią idilišką porą. Vieną dieną per savo traukinio langą ji pastebi kažką ni to ir ne visai planuotai atsiduria įvykių centre. Įtampos pilna istorija yra lyginama su kita panašia knyga Gone Girl, ir taip pat yra ekranizuota, tik The Girl on the Train žiūrėti nerekomenduotume nei prieš skaitant, nei perskaičius knygą.

 

Pasaulis pagal Garpą (The World According to Garp, John Irving)

pasaulis-pagal-garpa

Gyvenimiškai kurioziška, bet kartu ir keisčiausių personažų pilna knyga pasakoja apie vyruko Garpo gyvenimą nuo gimimo iki mirties. O kad jo gyvenimas nebus labai tradicinis galima spręsti jau nuo pradžių: sesele dirbanti Garpo mama, labai norėdama vaikų, bet nenorėdama vyro, vaiką „pasidaro“ pasinaudojusi mirštančiu, smegenų traumą patyrusiu, bet nuolatinę erekciją turinčiu pacientu. Dar galima pridėt imtynininkus, išprotėjusias feministes, neištikimybę, transeksualią fotbolo žaidėją, dviratį minančią mešką ir pan. – kažkokiu būdu viskas makes sense ir norisi vis grįžt ir grįžt į tą Garpo pasaulį.

 

Kvepalai: žudiko istorija (Perfume: The Story of a Murderer, Patrick Süskind)

Tarptautinis bestseleris pasakoja apie 18-to amžiaus dvokiančiuose Prancūzijos lūšnynuose gimusį ir neeilinį talentą turinti Žaną Baptistą – jis turėjo absoliučią uoslę. Užaugusiam Žanui būti paprastu parfumeriu tampa negana, todėl jis pradeda kurti unikalius kvapus, pvz., žalvarinės durų rankenos arba ką tik nupjauto medžio kvapą, kol vieną dieną užuodžia nekaltą mergelę, kurios kvapo atkartojimas jam tampa gyvenimo tikslu. Tamsus, kartais bauginantis romanas sujungia skurdą, smarvę ir žiaurumą su grožiu, elegancija ir tobulumu – išeina knyga, kurią skaitai apsikaišęs Lenor kvepiančia patalyne ir stebi, ar už užuolaidų nesislepia tavo kūno kvapo trokštantis parfumeris.

 

Ieškantiems itin lengvo (bet įdomaus) skaitalo įsivažiavimui siūlytume young adult žanro knygas, pavyzdžiui We Were Liars (E. Lockhart) ir The Fault in Our Stars (John Green). knygos

Pirmoji pasakoja apie grupę pusbrolių, pusseserių ir jų draugų – turtingų tėvų vaikų – kurie vasaras leidžia privačioje savo senelių saloje. Vieną vasarą atsitinka kažkas negero, ko dėl patirtos traumos pagrindinė herojė neprisimena, bet grįžta į salą tam, kad išsiaiškintų. Per porą dienų suryjama knyga toms kelioms dienoms nukelia į įdegusios odos, sūrių plaukų ir geriausių draugų vasarą, o galui turi paruošusi mindfuck pabaigą. O jei dar negirdėjot apie The Fault in Our Stars, tai pasakysim tik tiek: prireiks nosinių ir daug.

 

Visos knygų neskaitančios žmonijos dalies vardu labai prašom komentaruose palikt po savo mėgstamiausią knygą, kurią rekomenduojat visiem!